Overkligt. Overkligt. Att sommaren kommer att komma. Tills dess får jag njuta av snön.

Hängde upp fågelmat i en litet torn i går. Inga fåglar har hittat dit. Det har väl inte avlidit. Just när jag skrev det så fick jag på facebook detta:

”Dom verkliga fåglarna kan flyga och har därför inget behov att göra det; de saknar t.o.m. vingar”
Märkligt.
Här är dödstyst. Så skönt. Jag kan vara koncentrerad i arbetet. Jobbat med en tidsplan, börjar närma mig budget – det läskigaste av allting i ansökningsförfarandet.
Miljoner delar till att lösa. Vem ska göra Gertrud, hemsidan – få Lowe att arbeta på. Ticnet eller Nortic. Administrera det. Alla kontakter. Paket med hotellen. Skriva till Söderbergsällskapet. Driva Vinterscen. Driva Brel. Får jag bara lugn och ro så. Och kan vara klar i huvudet.
Rune är i Kamurun. Nyfiken på hur han har det. Det skulle aldrig gått för mig att fara dit. Skulle inte haft tid.
Nu lägger jag in dagens bilder.